Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Mazhoranca voton pr/ligjin për moratoriumin e gjuetisë, opozita kundër

Mazhoranca voton pr/ligjin për moratoriumin e gjuetisë, opozita kundër
May 24
12:18 2016

Komisioni i Veprimtarisë prodhuese ka miratuar sot në parim projektligjin për moratoriumin 5-vjeçar të gjuetisë. Kanë qenë vetëm anëtarët e mazhorancës, ata që kanë votuar moratoriumin që ndalon për 5 vjet gjuetinë.

Anëtarët e opozitës në këtë komision kanë votuar kundër. Ish-ministri Ruli ka kërkuar ndalimin e menjëhershëm të moratoriumit ose zgjatjen e tij me 10 vjet.

“Moratoriumi ka funksionuar, por është ende i brishtë. Duhet plumbosje e armëve. Duhet të nisë përgatitja e pr/ligjit për gjuetinë.”, është shprehur Eduard Shalsi.

Komento