Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Masakër në dy xhami në Zelandën e Re, humbin jetën 49 persona dhe plagosen 48 të tjerë

Masakër në dy xhami në Zelandën e Re, humbin jetën 49 persona dhe plagosen 48 të tjerë
March 15
09:56 2019

Një australian 28-vjeçar është autor i masakrës në dy xhami në Zelandën e Re, duke lënë pas të paktën 49 viktima dhe janë plagosur 48 të tjerë.

A man who identified himself as Brenton Tarrant (pictured) live-streamed the massacre of dozens of people in Christchurch, New Zealand

Mediat e huaja raportojnë se dëshmitarët dëgjuan 50 të shtëna nga armët e tij, duke përfshirë një armë gjahu gjysmë-automatike dhe një pushkë. Sulmi ndodhi në xhaminë Al Noor në Christchurch. Sulmi ndodhi në kohën e lutjeve të së pretmes.

Vrasësi, i cili e identifikoi veten në Twitter si Brenton Tarrant nga Grafton, transmetoi gjithçka live

Një video nga Daily Mail tregon autorin duke qëlluar në dhjetëra njerëz teksa ata përpiqen të ikin. Tre vetë besohet të jenë në paraburgim, si autorë duke përfshirë edhe një grua.

Njëri prej tyre u arrestua sepse kishte veshur një jelek vetëvrasës, ndërsa një tjeter me uniformë ushtarake u arrestua jashtë shkollës së mesme Papanui./blitz.al/

At least one gunman has opened fire at a mosque in New Zealand , shooting at children and killing dozens of people

Witnesses reported hearing 50 shots and police are responding to the incident at Al Noor Mosque in Christchurch on the country's South Island

 

 

Komento
Shperndaje