Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Majlinda Kelmendi sërish favorite për t’u shpallur kampione bote në xhudo

Majlinda Kelmendi sërish favorite për t’u shpallur kampione bote në xhudo
August 11
20:45 2017

Majlinda Kelmendi është favorite për titullin e kampiones së botës në xhudo e po ashtu të shpallet xhudistja më e mirë për ciklin olimpik 2012 – 2016.

Kështu ka shkruar të enjten sajti i specializuar i xhudos, “judoinside”, që ka nisur serinë e shkrimeve për botërorin e xhudos që prej 28 gushtit deri më 3 shtator mbahet në Budapest të Hungarisë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Majlinda Kelmendi ka dy tituj të botës në kategorinë deri 52 kilogramë. Titullin e parë e fitoi në vitin 2013 në Rio, ndërsa të dytin në Chelyabinsk në vitin 2014.

Në botërorin e vitit 2015 mungoi për shkak të lëndimit, ndërsa vjet nuk u mbajt botërori. Botërorët nuk mbahen në vitet e Lojërave Olimpike.

Majlinda vjet fitoi medaljen e artë olimpike në Rio, ndërsa po ashtu ka tre tituj të Europës. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje