Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kupa e Botës, FIFA: “Boll me seksizmin, dhe me pamjet e tifozeve seksi në ekran”

Kupa e Botës, FIFA: “Boll me seksizmin, dhe me pamjet e tifozeve seksi në ekran”
July 12
17:21 2018

FIFA do të kërkojë që transmetuesit e ndeshjeve të ndalojnë pamjet e tifozeve seksi gjatë ndeshjeve sepse konsiderohen si seksizëm. Kjo është thënë nga kreu i departamentit të përgjegjesit social të FIFA-s Federico Addiechi siç raportohet nga AP.

Addiechi theksoi  se gjatë Kupës së Botës  në Rusi rastet e seksizmit ishim më të shpeshta se ato të racizmit. Në veçanti ka pasur raste të shumta të ngacmimit nga ana e fansave kundrejt gazetarëve. FIFA  zyrtare ka thënë vendimi është një “evolucion normal” duke vene në dukje se krahasuar me kampionatet e mëparshme dhe janë përmirsuar ndjeshëm.

/Blitz.al/

 

 

 

 

 

 

 

 

Komento
Shperndaje