Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kaos në Turqi, tërhiqen dy gjeneralët më të lartë

Kaos në Turqi, tërhiqen dy gjeneralët më të lartë
July 28
12:18 2016

Dy gjeneralë të gradave të larta në Turqi kanë dhënë dorëheqjen nga detyra e tyre fill pasi larguan 1700 anëtarë të ushtrisë për shkak të asaj çka ndodhi me grushtin e shtetit.

Gjeneralët janë përkatësisht Kamil Basoglu dhe Ihsan Uyar dhe që të dy janë përgjegjës për sigurinë kombëtare në tokë. Ata nuk kanë dhënë akoma asnjë prononcim në lidhje me arsyen e dorëheqjes.

Vlen të theksohet se përveç tyre janë larguar më shumë se 40% e gjithë admiralëve dhe gjeneralëve turq, sipas të dhënave të CNN-it turk. /Blitz.al/

Shperndaje