Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Itali, vijon moti i keq. Gjendje alarmi

Itali, vijon moti i keq. Gjendje alarmi
November 25
13:03 2016

Italia e veriut është ende në gjendje alarmi pas një situate shirash të jashtëzakonshëm dy ditët e fundit që kanë alarmuar autoritetet.

Situata paraqitet më problematike në Torino dhe rrethinat e tij, Piemonte e Liguria.

Një person raportohet i zhdukur, shumë banesa e rrugë janë nën ujë, ndërkohë që frika më e madhe është nga lumi Po, më i madhi në Itali, që mund të shkaktojë probleme të mëdha në rast se fryhet më tepër se shtati i tij përgjatë rrjedhës.

Ndërkohë, kryeministri Matteo Renzi ka shkuar urgjent në Torino ku është takuar me autoritetet e zonës: “Faza emergjente ende nuk ka kaluar. Jemi në gjendje gatishmërie të plotë dhe nuk duhet ta neglizhojmë situatën”,- tha Renzi. /Blitz.al/

itali-1

itali-2

itali-3

Komento
Shperndaje