Blitz

 Breaking News

Historike/ Majlinda Bregu e para shqiptare me një pozicion të lartë në “Bashkimin Europian “

Historike/ Majlinda Bregu e para shqiptare me një pozicion të lartë në “Bashkimin Europian “
April 23
14:50 2018

Ish-ministrja e Integrimit Majlinda Bregu ka ndarë në rrjetet sociale një lajm për të cilin e kishte pritur prej kohësh. Ajo tashmë do të jetë Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal me një rekomandim edhe të qeverisë shqiptare. Ajo ka falenderuar të gjithë ata që e votuan dhe besuan për këtë pozicion dhe një falenderim e ka bërë edhe për ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati ku edhe pse e ndajnë sinoret politike ajo është shprehur se i bashkoi përpjekja për të punuar pro Shqipërisë.

Postimi i plotë i Majlinda Bregut:

Fituam

Unë fitova garën, por fitorja i takon vendit tim!
Faleminderit të gjithëve që besuan dhe më votuan për pozicionin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal.

Mirënjohje të gjithëve,vendeve anëtare, institucioneve shqiptare, Komisionit Europian, EEAS( Shërbimi i Jashtëm i BE),Parlamentit Europian, familjes time politike EPP, e mbi të gjitha vendeve që votuan bindshëm kandidaturën time.
U përpoqën të gjithë, me qartësinë se drejtimi prej meje i këtij institucioni do të ishte fitore e Shqipërisë dhe shqiptarëve!
Jam e nderuar sot që për herë të parë më takon mua të drejtoj si e para shqiptare në një pozicion të lartë ekzekutiv, institucionin që ka si mision fuqizimin dhe rritjen e bashkëpunimit në vendet e Europës Juglindore!
Një falenderim miqësor për Ditmirin. Na ndajnë sinoret politike, por na bashkoi qasja Europiane dhe përpjekja për të punuar pro Shqipërisë!

E di që do të jetë një sfidë e vështirë, por nganjëherë e vështira është më e mira!

 

Share