Blitz

 Breaking News

“Ferrari” mbush 70 vjeç, shikoni 10 makinat më të bukura

“Ferrari” mbush 70 vjeç, shikoni 10 makinat më të bukura
March 13
15:32 2017

Një prej makinave më të njohura në botë, klasike dhe moderne, e bukur, e shpejtë dhe luksoze, mbush 70 vjeç.

Është “Ferrari”.  Më 12 mars 1947, 70 vite më parë, Enzo Ferrari ndërtoi modelin 125 S, vetura e parë që mban emrin e tij.

Atë ditë provash në rrugët e Maranelos filloi historia moderne e “Ferrari”-t.

Gjatë vitit 2017, rreth 60 vende do të presin iniciativat për përvjetorin e “Ferrari”-t, ku në secilin eveniment do të shfaqet modeli bashkëkohor simbol i 70 viteve të markës, “LaFerrari Aperta”.

Festimet do të arrijnë kulmin në fundjavën e 9-10 shtatorit, në Maranelo, që do të shoqërohen nga shumë evenimente që do të përkujtojnë historinë e markës së Kalit.

Por cilat janë makinat “Ferrari” më të famshme ndër vite?

Ja disa prej tyre:

458 Italia

Ferrari 250 GT California – 1960

Ferrari 250 GTO – 1962

Ferrari 365 GTB/4 Daytona – 1968

Ferrari Dino 246 GTB – 1969

Ferrari 512 BB – 1976

Ferrari 288 GTO – 1984

Ferrari Testarossa – 1984

Ferrari F40 – 1987

Ferrari F355 Spider – 1995
 
Ferrari 458 Italia – 2009
Share