Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit
  • Tronditen bizneset Call Center. Kalohet ligji i ri nga senati italian Asaj që i frikësoheshin të gjitha bizneset shqiptare të Call Center sapo ka ndodhur. Senati italian ka miratuar sot ligjin për bizneset Call Center që operojnë jashtë territorit italian dhe...
  • CIA vjen në Tiranë Drejtori i CIA-s (Central Inteligence Agency) amerikane, John Brennan, ka mbërritur në Tiranë, ku është takuar me presidentin Nishani e kryeministrin Rama. Mësohet se Brennan ka diskutuar me autoritetet tona...
  • Itali, shkatërrohet banda e shqiptarëve Një tjetër operacion i karabinierisë italiane në zonën e Ternit në Itali ka shkatërruar një bandë shqiptarësh që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët e moshave 37 dhe 34-vjeçare...
  • Ukrainë, nuk shkuan për ta zëvendësuar, vdes i ngrirë ushtari… I priti ushtarët e tjerë për një kohë të gjatë, me shpresën se nga momenti në moment do të vinin për ta zëvendësuar, por askush nuk u shfaq. Kështu humbi...
  • LIBRA dorëzon në Kuvend nismën për minimumin jetik Partia e krijuar një muaj më parë, LIBRA, ka dorëzuar në Kuvend një nismë për minimumin jetik. Kjo nismë u prezantua nga deputetja e kësaj partie, Mimoza Hafizi, e cila...
  • Lutfi Dervishi: Gazetarët sot u ngjajnë hienave! Në një shkrim të tij, analisti Lutfi Dervishi ka trajtuar aktualitetin në Shqipëri në këto momente dhe mënyrën e pasqyrimit të lajmeve të përditshme nga mediat në vend, çka sipas...
  • Laborantët-Beqajt: Tërhiqu nga koncesioni! Laborantët që operojnë në spitalet shtetërore shqiptare kanë protestuar në shumicën dërrmuese të spitaleve tona, duke i kërkuar ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të tërhiqet nga dhënia me koncesion e...
  • Rama ironizon PD-në. Komentuesja: Një surrat keni të gjithë ju   Kryeministri Rama ka ironizuar PD-në dhe kreun e saj Basha përmes një statusi në Facebook-un e tij personal. “Gënjej unë, gënjen BE, gënjejnë SHBA-të, gënjejnë të gjithë veç Lulit...
  • Basha takon Merkel Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë punimeve të Kongresit të Partisë që Merkel drejton në Gjermani. Basha e ka falënderuar kancelaren për ndihmën...
  • Krujë, gjendet i vdekur në banesë 40-vjeçari Një 40-vjeçar nga Kruja është gjendur i pajetë në banesën e tij. I identifikuar si Tonin Dobrozi, viktima raportohet se nuk ka pasur shenja dhune në trup dhe sipas ekspertizës...

(Ekskluzive) Rokadë lëvizjesh në prokuroritë e rretheve

(Ekskluzive) Rokadë lëvizjesh në prokuroritë e rretheve
November 03
18:12 2016

Nga Anduena Llabani

“Lufta e ftohtë e akuzës”, kryeprokurori “rrëzon” me dekret vendimet e këshillit, për transferime prokurorësh.

Me urdhër të prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, prokurorë të çështjeve të rëndësishme janë lëvizur nga organi qendror i akuzës, ashtu  si dhe disa krerë të prokurorive në rrethe.

Lëvizjet janë firmosur nga prokurori i Përgjithshëm, por mësohet se ato janë kundërshtuar me vendimet e Këshillit të Prokurorisë.

Këshilli vendosi që prokurori Dritan Gina të transferohej nga Durrësi në Tiranë, vendim i cili ka pasuar atë të kryeprokurorit, i cili e ka komanduar atë si drejtues të Prokurorisë së Elbasanit.

Dritan Gina është bashkëshorti i Rovena Gashit, drejtoreshë e marrëdhënieve me jashtë në Prokurorinë e Përgjithshme.

Po kështu, Këshilli i Prokurorisë ka vendosur transferimin e prokurorit Madrid Kullolli nga Prokuroria e Përgjithshme në Prokurorinë e Durrësit. Në Durrës është votuar në këshill kreu i Prokurorisë së Fierit, Ardian Ylli, që ka bërë kërkesë për një transferim të tillë.

Në Prokurorinë e Tiranës, këshilli ka votuar për të kthyer shefin e akuzës së Shkodrës, Granit Shahu. Kryeprokurori Llalla vendosi që kreu i Prokurorisë së Tiranës, Petrit Fusha të emërohej prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme. Por pas dekretit, mësohet se ai ka vendosur ta komandojë Fushën në postin që kishte në krye të Prokurorisë së Tiranës. Të njëjtin veprim ka bërë edhe për Ramadan Trocin, që e kaloi në Prokurorinë e Përgjithshme, por sërish e ka komanduar në krye të Prokurorisë së Vlorës./Blitz.al/

Komento
Shperndaje