Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Drejtoi britanikët në BREXIT, jep dorëheqjen Nigel Farage

Drejtoi britanikët në BREXIT, jep dorëheqjen Nigel Farage
July 04
11:58 2016

Lideri i Partisë për Pavarësinë e Mbretërisë së Bashkuar, Nigel Farage, ka vendosur të japë dorëheqjen pas arritjes së “ambicies politike” të tij. Ai, i cili kryesoi fushatën për daljen e Britanisë së Madhe nga BE, ka bërë me dije largimin nga drejtimi i partisë.

“Tani dua të jetoj jetën time”, u shpreu kreu i UKIP gjatë një konference për shtyp mbajtur këtë të hënë në Londër. 52-vjeçari Farage ka udhëhequr partinë që prej vitit 2006, për tu dorëhequr pas zgjedhjeve të përgjithshme në Maj 2015, vendim për të cilin u pendua dhe u rikthye sërish në krye të detyrës. “Por kjo nuk do të ndodhë sërish, nuk do rikthehem.”, theksoi ai.

“Kam vendosur që të qëndroj mënjanë si lider i UKIP. Fitorja e referendumit tregon se unë përmbusha qëllimin tim. Partia për Pavarësinë e Mbretërisë së Bashkuar ndodhet tashmë në një pozitë të mirë dhe do të vazhdojë, bashkë me mbështetjen time të plotë.”, u shpreh ndër të tjera ai teksa theksoi se Mbretëria e Bashkuar ka nevojë për një “kryeministër të BREXIT”.

Etiketimet
Shperndaje