Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Donald Trump, zyrtarisht president i SHBA-ve

Donald Trump, zyrtarisht president i SHBA-ve
December 20
14:12 2016

Donald Trump është shpallur zyrtarisht president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi arriti të marrë më shumë se 270 vota në Kolegjin Elektoral.

Votat në favor të Trump erdhën pas protestave të shumta në qytetet kryesore si Chicago apo New York e pas thirrjeve të shumta për favorizim të Clinton-it.

Pas deklaratave se Rusia kishte ndërhyrë në zgjedhjet elektorale duke i dhënë avantazh Trump-it, u mendua që kolegji do të votojë kundër manjatit amerikan e pro demokrates. Por duket se gjërat tashmë janë vulosur dhe Trump është presidenti më i ri i SHBA-së. Inaugurimi do të bëhet më 20 janar të vitit të ardhshëm. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje