Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Dhurata Çupi – deputetja më e re në kuvend, zëvendëson Shefredin Shehun

Dhurata Çupi – deputetja më e re në kuvend, zëvendëson Shefredin Shehun
August 16
13:36 2016

Sot, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dhënë mandatin e deputetes zonjës Dhurata Bajram Çupi pas lënies së mandatit të Shefredin Shehut, garuesit për postin e kryetarit të bashkisë në Dibër. Numri i deputeteve femra në kuvend është rritur dhe ky është një lajm shumë i mirë për zonjat. Së bashku me Çupin janë 32 femra në kuvend.

Dhurata Çupi ka fituar mandatin duke lënë pas Ekrem Spahian dhe Rrahim Kalecin.  Ajo ka qenë e fundit në listën e kandidatëve të PD-së në zgjedhjet e 2013-s, por sipas Kodit Zgjedhor, në rast lënie të mandatit nga kandidati, ai zëvendësohet me një kandidate femër. /Blitz.al/

dhr

Shperndaje