Blitz

 Breaking News

Dënimi i Tahirit, reagon ambasada amerikane: “Shkurajues duke patur parasysh akuzat e rënda”

Dënimi i Tahirit, reagon ambasada amerikane: “Shkurajues duke patur parasysh akuzat e rënda”
September 20
17:26 2019

Ditën e djeshme, u dha vendimi për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Gjykata e dënoi me 3 vite shërbim prove dhe hodhi poshtë akuzat e ngritur nga Prokuroria. Për këtë, ka reaguar dhe ambasada amerikane në Tiranë.

Ajo e ka cilësuar si një demonstrim të pavarësisë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta:

“ Vendimi i djeshëm kundër ish Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta. Ndërkohë që dënimi i zotit Tahiri për akuzën e shpërdorimit të detyrës sinjalizon një hap të rëndësishëm përpara, dënimi është shkurajues, duke pasur parasysh se sa të rënda ishin akuzat. Ata që shpërdorojnë besimin publik dhe shkelin ligjin duhet të përballen me pasoja domethënëse. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbeten partnerë të Shqipërisë, në mbështetje të përparimit të mëtejshëm të reformës në drejtësi, transparencës dhe qeverisjes së mirë.”
/Blitz.al/

 

Share