Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Çfarë ironie! “Wolf of Wall Street” i financuar ilegalisht, i paguan 60 milion dollarë dëmshpërblim shtetit amerikan

Çfarë ironie! “Wolf of Wall Street” i financuar ilegalisht, i paguan 60 milion dollarë dëmshpërblim shtetit amerikan
March 11
18:39 2018

“Wolf of Wall Street” ishte një ndër filmat më të shikuar pesë vjet më parë.ku shfaqte skena piramidale të financave.

Në të shfaqeshin skenat piramidale dhe mashtrimet brenda financës amerikane.

Por, paradoksalisht edhe filmi është financuar përmes parave të dyshimta dhe nuk dihet saktësisht prejardhja e tyre.

Filmi me regji të Martin Scorceses dhe interpretimin e shkëlqyer të Leonardo DiCaprio-s, është financuar nga para të paligjshme të një fond malazias, i përfshirë në një skandal të madh financiar.

Pas kësaj, shtëpia kinematografike që prodhoi filmin, Red Granite Pictures, pranoi shkeljen duke derdhur plot 60 milionë dollarë dëmshpërblim, në arkat e shtetit amerikan./Blitz.al/

Komento
Shperndaje