Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Belgjikë, lirohet reporteri Faycal Cheffou, vijojnë kërkimet për terroristin e tretë

Belgjikë, lirohet reporteri Faycal Cheffou, vijojnë kërkimet për terroristin e tretë
March 28
15:39 2016

Teksa policia belge është ende në kërkim të “njeriut me kapele”, gjithashtu i dyshuar për sulmet në aeroportin e Brukselit, mësohet se është liruar gazetari i pavarur Faycal Cheffou. Prokurori federal i Belgjikës tha se ai është liruar për mungesë provash, ndërkohë që nuk jepen hollësi të mëtejshme.

Ai u arrestua mbrëmjen e së enjtes. Dyshimet u shtuan pas një videoje të postuar në 2014-n, nga një njeri që e identifikoi veten si Cheffou. Videoja fokusohej në gjendjen e refugjatëve myslimanë, “të harruar” nga pjesa tjetër e botës.

Policia belge ka shpërndarë videon e “personit me kapele”, i cili ishte së bashku me dy kamikazët e tjerë, shkaktarë të sulmit në aeroportin Zaventem. Së bashku me videon, policia ka shpërndarë edhe  një deklaratë të shkurtër ku shprehet se vazhdojnë përpjekjet për të identifikuar këtë person.

 

Komento
Etiketimet
Shperndaje