Blitz | Kliko dhe Informohu

 Breaking News

Barack Obama në Kubë, vizitë historike

Barack Obama në Kubë, vizitë historike
March 21
10:12 2016

Barack Obama ka mbërritur ditën e djeshme në Kubë. Kjo është konsideruar si një vizitë historike pasi është vizita e parë e një presidenti amerikan në ishullin komunist për afërsisht nëntë dekada.

Në vitin 2014 ka patur diskutime midis Obamës dhe presidentit të Kubës Raul Castro, ku është thënë se do të nisin normalizimin e marrëdhënieve pas gjysmë shekulli armiqësi. Prej atëherë, vendet kanë nisur marrdhënie bashkëpunimi në tregëti dhe diplomacy. Calvin Coolidge ka qenë presidenti I fundit I SHBA-së që ka vizituar Kubën në 1928.

Share