Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Arsyeja përse autoritetet algjeriane kanë ndaluar rrjetet sociale

Arsyeja përse autoritetet algjeriane kanë ndaluar rrjetet sociale
June 20
20:00 2016

Algjeria ka marrë disa masa drastike për të mbrojtur integritetin e provimeve shkollore.

Janë bllokuar përkohësisht Facebook-u, Twitter-i dhe Instagram-i, në mënyrë që studentët t’u përkushtohen provimeve përfundimtare dhe diplomës.  Sipas mediave rajonale, autoritetet kanë bllokuar rrjetet sociale ditën e shtunë dhe do t’i hapin më 23 qershor, kur është dhe dita përfundimtare e provimeve.

Ministri i Arsimit ka thënë se i bllokoi rrjetet sociale pasi vuri re një numër të madh studentësh që përsëritnin provimet. Ai  po kërkon të luftojë efektet negative dhe sipas tyre nuk është një shembull ekstrem nga autoritetet algjeriane.

Komento
Etiketimet
Shperndaje