Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Angela Merkel zgjidhet për herë të katërt kancelare e Gjermanisë

Angela Merkel zgjidhet për herë të katërt kancelare e Gjermanisë
March 14
15:13 2018

Ajo ia doli edhe këtë herë të marrë mandatin e katërt si kancelare e Gjermanisë nga Bundestagu, Dhoma e Ulët e Parlamentit gjerman. Kancelarja mori 364 vota pro nga 688 deputetë, të cilët votuan në mynyrë të fshehtë, për të qënë Merkel në krye të qeverisë.

Merkelit i duheshin një minimum prej 355 votash, nga 709 vendet që parlamenti ka, që do të thotë se ajo është zgjedhur kancelare që në raudin e parë të votimit. 315 deputetë kanë vendosur të votojnë kundër ndërsa 9 të tjerë abstenuan. Për herë të parë, në votim mori pjesë edhe bashkëshorti i saj Joachim Sauer dhe nëna e saj Herlind Kasner.

Ka qënë Presidenti gjerman, Frank Walter ai që e ka propozuar Merkelin si kancelare si gjitmonë në përputhje me kushtetutën.

/blitz.al/

 

 

 

 

 

 

Komento
Shperndaje