Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

123 kamikazë të gatshëm për të goditur, ndër ta 25 belgë

123 kamikazë të gatshëm për të goditur, ndër ta 25 belgë
March 23
16:56 2016

Rreth 123 shtetas nga vende të ndryshme të botës janë në gatishmëri për t’u shndërruar në kamikazë, duke iu nënshtruar interesit dhe urdhrave të “Brigadës vetëvrasëse”. Si pasojë e sulmeve të shënuara ditën e djeshme në Bruksel, “Sky News” u referohet mijërave dokumenteve që konfirmojnë ekzistencën e “Suicide Brigade”.

Sipas një eksperti që foli për “Sky News”, grupi terrorist e ka të sigurt gjetjen e kamikazëve të gatshëm për t’u sakrifikuar. Shtetasit e anëtarësuar janë nga Franca, Gjermania, Tunizia, Egjipti, Spanja dhe Belgjika. Sipas dokumenteve të referuara, ISIS ka dy qendra trajnimi në Siri, ku luftëtarët e ISIS mësojnë si të kryejnë sulme dhe trajnojnë të rekrutuar të tjerë.

Dokumentet e rekrutimit përfshijnë 25 belgë të identifikuar. Në ndryshim nga organizatat e tjera terroriste, Shteti Islamik synon kryerjen e sulmeve terroriste në qytetet paqësore të Europës.

Etiketimet
Shperndaje