Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

11 vjeçarja ngel shtatzënë me përdhunuesin, ligji nuk i lejon abortin!

11 vjeçarja ngel shtatzënë me përdhunuesin, ligji nuk i lejon abortin!
May 16
20:51 2019

Një vajzë 11 vjeçare është përdhunuar nga një 26 vjeçar i cili e ka lënë shtatzënë. Ligji nuk e lejon atë të abortojë por duhet ta mbajë fëmijën dhe t’ia dorëzojë përdhunuesit pas lindjes.

Ligji i ndalon gratë të bëjnë abort që në 5-6 javët e para të shtatzënisë pasi është formuar fetusi dhe nuk ka përjashtime as në raste përdhunimi apo inçesti.

Ky ligj është nënshkruar nga governatoi i Ohajos Mike Dewine i cili është përqëndruar në të drejtat e fetusit i cili quhet “faturë e zemrës së fetusit” por nuk është zbatuar ende dhe po kërkohet me ngulm zbatimi i tij pas këtij rasti.

Departamenti i policisë lokale ka paraqitur  një intervistë që ka bërë me një punonjëse sociale në lidhje me këtë rast, e cili është shprehur se 11 vjeçarja është rebele, ka ikur disa herë nga shtëpia dhe nuk dëgjon nënën e saj. Ajo nuk është marrë me zor nga përdhunuesi por ka shkuar  vetë në shtëpinë e tij, pasi kishte ikur nga shtëpia e nënës.

Ndërkohë që përdhunuesi  do të dalë para gjykatës në 20 maj.

Pavarësisht se ligji nuk është zbatuar nëse familjarët e 11 vjeçares do të kërkojnë abort do të përballen me shumë problem dhe pengesa./Blitz.al/

 

 

 

Komento
Shperndaje