Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

10 vendet më të rrezikshme të botës

10 vendet më të rrezikshme të botës
November 22
17:07 2016

Të gjithë jemi të ndërgjegjshëm se bota sot nuk është më një vend i sigurt. Edhe vendet europiane që deri sot cilësoheshin deri diku të paprekshme nga terrorizmi janë vënë nën shënjestër të sulmeve prej disa kohësh. Gjithashtu, Amerika ka treguar se është e prekshme pas sulmeve të 11 shtatorit 2001, edhe pse që pas asaj dite autoritetet amerikane kanë forcuar ndjeshëm sigurinë.

Por cilat janë vendet ku nuk duhet të udhëtoni sepse jeta juaj mund të vihet në rrezik?

Agjencia kanadeze e këshillave për turistët rendit vendet me më tepër rrezikshmëri.

 1. Jemen, 150 turistë vriten çdo vit
 2. Siri, 183 turistë të vrarë në një vit
 3. Afganistan, 315 të vrarë
 4. Burundi,  471
 5. Nigeri, 550
 6. Sudani i Jugut, 586
 7. Somali,  635
 8. Mali,  648
 9. Çad, 718
 10. Republika Qendrore Afrikane, 748    /Blitz.al/
 1. foto
Komento
Shperndaje