Blitz | Kliko dhe Informohu

Ekonomi/Exchange

Ekonomia në Shqipëri, Banka Botërore: Përmirësime, por kujdes me rritjen e kredive të këqija

    Ekonomia në Shqipëri, Banka Botërore: Përmirësime, por kujdes me rritjen e kredive të këqija

Banka Botërore ka shprehur vlerësim pozitiv mbi ecurinë e ekonomisë në Shqipëri, pas vlerësimit të dhënë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Drejtorja e BB-së, Taseen Sayed, theksoi se shikohet një përmirësim

Lexo me Shume

“Zbutet” Ministria e Financave, miraton gjobat e reja për bizneset

“Zbutet” Ministria e Financave, miraton gjobat e reja për bizneset

… ◄ Back Next ► Picture 1 of 2 Ministria e Financave ka vendosur të zbusë gjobat e vendosura ndaj bizneseve në kuadër të luftës ndaj informalitetit. Ky vendim vjen

Lexo me Shume

Rënie e papunësisë me 1.1%, INSTAT: Shfaqet më e lartë te meshkujt

    Rënie e papunësisë me 1.1%, INSTAT: Shfaqet më e lartë te meshkujt

Të dhënat e Anketës së Forcave të Punës të matur nga INSTAT flasin për një rënie të papunësisë me 1.1% në tremujorin e dytë të vitit. Krahasuar me tremujorin pararendës,

Lexo me Shume

Blerjet online, ndryshon vendi i shlyerjes së taksës

    Blerjet online, ndryshon vendi i shlyerjes së taksës

Me miratimin e Vendimit të Këshillit të Ministrave për vendosjen e tarifës doganore mbi produktet që blihen online dhe kushtojnë mbi 22 euro, fluks i madh qytetarësh i janë drejtuar

Lexo me Shume

“Standard & Poor’s” vlerëson pozitivisht Shqipërinë: Megjithatë, zgjedhjet mbeten një risk

    “Standard & Poor’s” vlerëson pozitivisht Shqipërinë: Megjithatë, zgjedhjet mbeten një risk

Agjencia “Standard & Poor’s” ka konfirmuar notën B+ për borxhin afatgjatë të Shqipërisë dhe B për borxhin afatshkurtër. Në deklaratën e bërë, gjiganti ndërkombëtar i financave është shprehur se beson

Lexo me Shume

Kuponi tatimor, Tatimet nisin sot aksionin në zonat turistike

    Kuponi tatimor, Tatimet nisin sot aksionin në zonat turistike

Prej ditës së sotme, Ministria e Financave dhe Administrata Tatimore do të nisin një fushatë edukuese për kuponin tatimor në zonat turistike. Ministria e Financave ka bërë me dije se

Lexo me Shume

Këto janë 16 fushat ku duhet të investoni për t’u bërë milioner

Këto janë 16 fushat ku duhet të investoni për t’u bërë milioner

16. Shërbimet dhe restorantet ◄ Back Next ► Picture 1 of 16 Një raport i  organizatës “World Wealth” është publikuar për të treguar se në cilat fusha duhet të investoni

Lexo me Shume

Ja cilat janë 10 kompanitë që zotërojnë markat në botë

    Ja cilat janë 10 kompanitë që zotërojnë markat në botë

Oxfam International ka krijuar një infografik të plotë që paraqet 10 kompanitë më të fuqishme dhe shtrirjet e tyre. Sipas këtij grafiku informues, produktet ushqimore që ne konsumojmë, prodhohen dhe

Lexo me Shume

Blerjet online, kufiri ulet në 45 euro

  Blerjet online, kufiri ulet në 45 euro

Burime zyrtare të Ministrisë së Financave bëjnë të ditur se është vendosur që kufiri i pataksueshëm për blerjet online të

Lexo me Shume

19 personat më të pasur të 19 vendeve të botës – shifra marramendëse dhe jetë përtej luksozes

19 personat më të pasur të 19 vendeve të botës – shifra marramendëse dhe jetë përtej luksozes

19. Danimarkë – Kjeld Kirk Kistiansen, 13.1 miliardë dollarë ◄ Back Next ► Picture 1 of 19 Krijuesi dhe presidenti

Lexo me Shume

Bizneset më të suksesshme në Shqipëri që drejtohen nga femrat

  Bizneset më të suksesshme në Shqipëri që drejtohen nga femrat

Në botën e biznesit, femrat kanë treguar se dinë të drejtojnë njësoj ose edhe më mirë se meshkujt. Ato kanë

Lexo me Shume

Rritje pensionesh për 6 kategori, ja kush përfitojnë

  Rritje pensionesh për 6 kategori, ja kush përfitojnë

Gjashtë kategori pensionistësh do të përfitojnë rritje pensionesh. Bëhet fjalë për rreth 15,000 pensionistë në gjithë vendin që kanë mbushur

Lexo me Shume

Konsumi privat, Shqipëria ka shënuar rënie krahasuar me Kosovën

  Konsumi privat, Shqipëria ka shënuar rënie krahasuar me Kosovën

Komisioni Europian ka bërë publike tabelat e raportit të tremujorit të parë të vitit 2016 ku shihet se si Shqipëria

Lexo me Shume

Lidhja në rrjetin e energjisë, ERE shpall 7 tarifa të reja

  Lidhja në rrjetin e energjisë, ERE shpall 7 tarifa të reja

Enti Rregullator i Energjisë Elektrike ka shpallur shtatë tarifat e reja që duhet të paguajnë ata konsumatorë që kryejnë lidhje

Lexo me Shume

FMN vlerëson pozitivisht Shqipërinë: Jo më e rrezikuar nga rritja e borxhit të jashtëm

  FMN vlerëson pozitivisht Shqipërinë: Jo më e rrezikuar nga rritja e borxhit të jashtëm

Fondi Monetar Ndërkombëtar konfirmon se ekonomia shqiptare ka konsoliduar trendin e qëndrueshëm të rritjes. Në raportin e ditës së sotme,

Lexo me Shume

ERE zbulon suksesin e rremë të OSHEE-së, 14 mln € më tepër borxh në 2015-n

  ERE zbulon suksesin e rremë të OSHEE-së, 14 mln € më tepër borxh në 2015-n

Një raport vjetor i Entit Rregullator të Energjisë, i depozituar në Kuvend, ka zbardhur borxhin e Operatorit të Shpërndarjes së

Lexo me Shume

100 kompanitë VIP në Shqipëri, zbardhen emrat e aksionerëve

  100 kompanitë VIP në Shqipëri, zbardhen emrat e aksionerëve

Kompanitë më të mëdha me pronësi shqiptare ndër vite janë shndërruar në biznese të qëndrueshme dhe janë përgjithësisht transparente me

Lexo me Shume

Pensionet private vullnetare, në 2015-n më shumë femra në skemë

  Pensionet private vullnetare, në 2015-n më shumë femra në skemë

Gjatë vitit 2015, tregu i pensioneve private llogariti një total asetesh neto prej rreth 928 milionë lekë, 48% më shumë

Lexo me Shume

Shqipëria, destinacioni i fundit për investime nga gjermanët

  Shqipëria, destinacioni i fundit për investime nga gjermanët

Për gjermanët, Shqipëria renditet e fundit si destinacion investimesh. Ka qenë Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë (DIHA), e cila

Lexo me Shume

BB për Shqipërinë: Rritje ekonomike nga betoni, rënie e konsumit për shkak të emigrimit

  BB për Shqipërinë: Rritje ekonomike nga betoni, rënie e konsumit për shkak të emigrimit

Në analizën e saj, Banka Botërore vlerëson rritjen ekonomike të shënuar në ekonominë shqiptare përgjatë 2015-s për shkak të hidrocentralit

Lexo me Shume

Thuajini lamtumirë makinave me karburant! E ardhmja – makinat elektrike!

  Thuajini lamtumirë makinave me karburant! E ardhmja – makinat elektrike!

Mesa kuptohet nga të dhënat e kohëve të fundit, fitimet nga biznesi i prodhimit të naftës do të ulen me

Lexo me Shume