Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Dëm 1 mln euro, 1 vit burg për ish-ministrin Myqerem Tafaj

Dëm 1 mln euro, 1 vit burg për ish-ministrin Myqerem Tafaj
March 24
14:28 2016

Prokuroria ka vendosur 1 vit burg për ish-ministrin e Arsimit, Myqerem Tafaj, me akuzën “Shpërdorim detyre”. Sipas kësaj akuze, ish-ministri Tafaj ka akredituar një universitet privat, i cili nuk kishte kushtet e akreditimit. Sipas hetimit, shtetit shqiptar i është shkaktuar një dëm prej 1 milion eurosh pasi janë diplomuar 1869 studentë.

Për një vit akademik, studentët kanë paguar shumën prej 500 eurosh. Tafaj ka akredituar në mënyrë të paligjshme 8 degë të universitetit “Vitrina” ndërkohë që këshilli i vlerësimit nuk ka dashur të bëhet ai akreditim.

Komento
Shperndaje